چگونه با اهمال کاری خود در مطالعه کتاب مبارزه کنم؟

سلام جناب آقای مالکی نژاد
الف) بهترین کتابی که در زمینه تندخوانی سراغ دارید، چیه؟ (خیلی دوست دارم زود هم به نتیجه برسم) من کتابهای زیادی برای خواندن دارم اما سرعت مطالعه ام پایینه (به خصوص در کتابهایی که می خواهم با دقت بخونم و نکات مهمش رو خط بکشم یا علامت بگذارم)
ب)ضمنا برای خواندن کتاب هرچند مورد نیازم باشه ،تنبلی و بی حوصله گی میکنم ،چیکار کنم؟ (تنبلی و بی حوصلگی در مطالعه)
منتظر بهترین کتاب تندخوانی و توصیه های شما هستم
باسپاس از وقتی که میگذارید.


قسمت الف سوال در متن چطور سرعت مطالعه خود را بالا ببرم؟ پاسخ داده شده است.

پاسخ قسمت ب :

مهدی مالکی نژاد: سلام بر شما آقا مهرداد:

همانطور که قول داده بودیم این بار می خواهم تجربه شخصی خودم را در رابطه با مشکل اهمال کاری در مطالعه با شما در میان بگذارم:

راستش همیشه وقتی از جلو کتابخانه رد می شدم دلم می سوخت که چرا این همه کتاب خوب وجود دارد و تجربه یک عمرِ انسان ها در آن ها مکتوب شده است ولی من زحمت مطالعه آن ها را به خودم نمی دهم و این رنجی بود که بلاخره مرا به این نتیجه رساند که باید کاری کنم، به همین خاطر با خودم خلوت کردم و گفتم چطور می توانم یک کتاب را تا به آخر بخوانم، نسبت به آن اهمال کاری نکنم و از تمام کردن آن لذت ببرم؟ اولین نکته ای که به ذهنم رسید این بود که می خواهم یک تعهد صد در صدی به خودم بدهم. تعهدی صد در صدی گرچه در شروع کوچک! پس این اولین گام بود.

در دومین گام یک جدول زمانی را در صفحه سفید کتابی که می خواستم بخوانم طراحی کردم که در آن روز مطالعه و تعداد صفحه ای که باید می خواندم را برای کل صفحات کتاب برنامه ریزی کردم و یک مربع کوچک برای تیک زدن روبروی آن قرار دادم. به این ترتیب مطالعه من به یک شبه بازی  شبیه شد و مشتاقانه و از طرفی هم متعهدانه در پس این بودم که هر روز صفحه مورد نظر را مطالعه کنم و مربع را تیک بزنم، روش ساده ای که شاید به ذهن شما هم رسیده باشد.

همین دو مرحله ساده باعث شد از آن به بعد وقتی کتابی را دست می گیرم تا به آخر بخوانم. عادتی که قبلا تقریبا هیچگاه اتفاق نیفتاده بود. همه کتاب ها را حتی آن هایی را که خیلی هم مفید بودند تکه تکه خوانده و به پایان نرسانده بودم.

آنچه که می خواهم تاکیید کنم این است که تکنیک تیک زدن و جدول زمان بندی و یا هر تکنیک دیگر وقتی به موفقیت می رسند که همراه با تعهد صد در صدی باشند. به یاد دارم که شب های زیادی می شد که از شدت خستگی تقریبا نیمه خواب بودم ولی هرگز تعهدم را به مطالعه آن ده صفحه برنامه ریزی شده نقض نمی کردم به گونه ای که همانطور که در حال مطالعه بودم تحت تاثیر خواب آلودگی شدید کتاب از دستم رها می شد و به زحمت کلمات را می خواندم ولی در شروع کار آنچه اولویت اول من بود تعهد صد در صد بود ولی حالا دیگر خواندن  یک کتاب تا به آخر به راحتی انجام می شود و جزو عادت های من شده است.

موفق و پیروز باشید.

جی۵ لاین . کام
نویسنده: مهدی مالکی نژاد

هر سه شنبه، آقای مهدی مالکی نژاد با انتشار متنی به سوالات ارسالی شما پاسخ خواهند داد، جهت ارسال سوالات خود به صفحه “ارسال سوال” مراجعه فرمایید!

برچسب ها: , , , ,

دیدگاه بگذارید

15 دیدگاه ها در "چگونه با اهمال کاری خود در مطالعه کتاب مبارزه کنم؟"


مهمان
p-a
2 سال ها 18 روز ها قبل

خیلی موثره .

مهمان
زهره
2 سال ها 7 ماه ها قبل

دو سال پیش که تازه با جی ۵ و محصولاتش اشنا شد بودم وقتی اقای مالکی نزاد تو معرفی یکی از محصولات گفته بودن جی ۵ یه روش صرفا درسی نیست بلکه میشه باهاش زندگی کرد یه کم به نظرم تبلیغی و مبالغه میز اومد ولی حالا که دو سال گذشته و هر وقت تو یه موردی گیر میکنم سریع به این سایت میام دیگه مطمئنم این حرف عین واقعیته
آقای مالکی نژاد واقعا ازتون ممنونم ، به شخصه به گردن من خیلی حق دارید چون با کمک شما و مطالبتون تونستم خیلی از عادت ها رو تو زندگیم ایجاد کنم .

مهمان
محسن امیدی
3 سال ها 1 ماه قبل

سلام.تا حالا این روشو به کار نبردم اما الان که سرم شلوغه و کمی بی انگیزه فکر میکنم بهترین راه همینه بنابراین همین امشب عملیش میکنم.واقعا ممنونم که تجربیاتتونو با ما به اشتراک میذارید. :-)

مهمان
اندی
3 سال ها 6 ماه ها قبل

خیلی خوبه اتفاقا من هم از این روش ولی به گونه ی زمانی استفاده میکنم .که به این تریتیب مثلا میگم امروز ۲ساعت مطالعه فلان کتاب رو در برنامه ریزی روزانه میزارم و اونو به ۲۰قسمت ۵دقیقه ای با استراحت مابین اونها که ۱دقیقه بود با تمرکز عالی به انجام میرسوندم. خیلی روش خوبی

مهمان
لیلا کاویانی
3 سال ها 8 ماه ها قبل

استاد عزیزم از اینکه پدرانه و صمیمانه تجربیات موفق شخصی خودتون رو با ما به اشتراک می گذاریدو درپی رفع سوالات وشبهات ذهنی ما هستید بسیار متشکرم . من عاشق مطالعه هستم چون از زمانی که خودم رو شناختم ذهنم مملو از سوالاتی هستند که گاه عدم رسیدن به جوابهای آنها بسیار برایم دردناک هستند وبه یمن مطالعه بارها وبارها به پاسخ های صحیح رسیدم .همسری دارم که متاسفانه اهل مطالعه نیست و این حرکت مرا هم زیر سوال می برد و برای خود تهدید قلمداد می کند از ترس زخم زبان های او وقتی نیست مطالعه می کنم از طرفی در مساءل خانه مو را از ماست بیرون می کشد وبه همین دلیل ساعت های بسیاری از عمرم صرف تمیز کردن منزل طبق خواست و میل ایشان می شود خواهش می کنم بفر مایید من چه کنم؟