چرا در اجرای برنامه هایم دچار سستی و تنبلی می شوم؟

مجتبی علوی: سلام آقای مالکی نژاد، من همواره برنامه های خوبی برای تحصیل و زندگی ام پیش بینی کرده و آن ها را روی کاغذ یادداشت کرده و به دیوار اتاقم می چسبانم، همیشه جلوی چشمانم هستند، برنامه های سنگینی هم نمیریزم، واقع بیانه است و می توان با کمی زحمت به آن عمل کرد، اما در اجرای برنامه هایم هیچگاه آنطور که پیش بینی کرده ام، عمل ننموده ام.
فکر میکنم مشکل من تنبلی و سستی در اجرای برنامه هاست، چطور با این تنبلی مبارزه کنم؟
لطفا در این مورد مرا راهنمایی بفرمایید!


مهدی مالکی نژاد: سلام بر مجتبی عزیز

تصور کن سوار دوچرخه ای در حال رکاب زدن هستی، مسیر جاده ای را گرفته ای و در آن مسیر حرکت می کنی. نزدیک مانع ای می شوی، برای لحظه ای و فقط برای لحظه ای تصمیم می گیری. برای اجتناب از برخورد با آن مانع آن را دور بزنی و به راه خودت ادامه دهی. حالا در نظر بگیر اگر آن چند ثانیه کلیدی را غفلت می کردی نتیجه چه می شد؟ یا از مسیر خارج می شدی یا به زمین می خوردی. نکته همین جاست! “همین چند ثانیه کلیدی” همه اهمال کاری ها از همین نقطه شروع می شود. شما آن “چند ثانیه کلیدی” تصمیم می گیری که به کاری غیر از آنچه برنامه ریزی کرده ای بپردازی و یا اصلا تصمیم میگیری که هیچ عکس العملی نشان ندهی. توجه داشته باش که این هم خودش نوعی تصمیم گیری است. در هنگام دوچرخه سواری وقتی به مانع می رسی باید به سمت راست و یا چپ  بپیچی. شاید نانخودآگاه ولی در هر حال تصمیم می گیری فرمان دوچرخه را به سمت راست یا چپ بپیچانی. شاید اگر یک دوچرخه سوار تازه کار باشی حتی برای همین تصمیم هم در روزهای نخست فکر می کنی و تصمیم می گیری.

دقیقا چنین وضعی وقتی شما سوار بر دوچرخه برنامه ریزی تان قرار دارید و دارید به سمت مغزتان حرکت می کنید حاکم است! یک هدف خوب، یک برنامه خوب ولی یک نتیجه بد! چرا؟!! چون وقتی سوار بر این دوچرخه اید، لحظه لحظه در حال تصمیم گیری هستید و مهمتر از آن “لحظه های کلیدی”ای وجود دارند که سرنوشت شما در رسیدن به هدفتان را رقم می زنند. مانعی در سر راهتان سبز می شود. مثلا برنامه ریزی کرده ای که راس ساعت ۹ صبح به سراغ درس فیزیک بروی. ساعت به نزدیکی ۹ رسیده ولی شما پای تلویزیون نشسته ای و در حال تماشای یک برنامه جذاب هستی. با خودت می گویی:”عجب برنامه خوبیه! حیفه از دست بدمش. وقتی برنامه تمام شد طبق برنامه ریزی عمل می کنم.” شما چه بخواهی و چه نخواهی الان در موقعیت “لحظه کلیدی” قرار گرفته ای، چه بخواهی چه نخواهی باید”تصمیم” بگیری و در همین لحظه است که شما تصمیم می گیری که “فرمان دوچرخه تان”را در مواجهه با این “مانع” یعنی “لذت یک فیلم جذاب” به کدام سو بچرخد. آیا اجازه می دهی برنامه تان با این مانع برخورد کند و متوقف شود و یا “آگاهانه و مسئولانه” مسیر برنامه را ادامه می دهی؟ البته اگر چنان به برناه ریزی در زندگی عادت کنی که بسیاری از این تصمیمات را حتی غیرآگاهانه خود بخودی بگیری به یک آدم خوشبخت تبدیل شده ای. درست مثل دوچرخه سواری که بسیاری از موانع و “همراهی با پیچ و خم جاده” را اتوماتیک وار انجام می دهید، شما نیز چنین خواهی شد!

و اما چند توصیه برای موفقیت در مواجهه با اهمال کاری در هنگام اجرای برنامه:

۱- مسئولیت تصمیم های خودت را بپذیر: این شما و تنها شما هستید که تصمیم می گیری در مسیر باشی یا از مسیر خارج شوی.

۲- نسبت به تصمیمات “لحظه کلیدی تصمیم گیری” خودآگاه باش. در حقیقت حواست باشد که چه بخواهی و چه نخواهی در حال “تصمیم گیری” هستی.

۳- اگر جی پنجی هستی پیشنهاد می کنم چند جی برگ “الهام بخش” برای خودت بنویسی و در لابه لای جی برگ هایت بگذاری. جی برگ هایی مثل: من بهترین تصمیم را در “لحظه کلیدی” می گیرم. من در لحظه کلیدی “نتایج تصمیماتم” را می پذیرم.

جی۵ لاین . کام
نویسنده: مهدی مالکی نژاد

هر سه شنبه، آقای مهدی مالکی نژاد با انتشار متنی به سوالات ارسالی شما پاسخ خواهند داد، جهت ارسال سوالات خود به صفحه “بپرسید!” مراجعه فرمایید!

برچسب ها: , , , , , , , , ,

دیدگاه بگذارید

260 دیدگاه ها در "چرا در اجرای برنامه هایم دچار سستی و تنبلی می شوم؟"


مهمان
سما
3 ساعت ها 36 دقیقه ها قبل

سلام، من چند تا کار ثابت روزانه دارم که دوس دارم بتونم هر روز انجامشون بدم اما نمیشه و ازین بابت خیلی استرس دارم؛ چون تو خیلی از زمینه ها ی زندگیم شکست خوردم و دلم میخواد یه موقعیتی کسب کنم و به هدافم برسم تا اروم بشم ولی نمیشه چکار کنم به نظرتون برنامم که در زیر براتون مینویسم سنگینه یا من کم کارم،روزی دو ساعت یادگیری زبان؛حفظ یه صفحه قران همراه خوندن تفسیر؛دو ساعت مطالعه ی کتاب؛ چون دانشجو هم هستم البته پیام نور. روزی سه ساعت هم درسای دانشگاهم البته خیاطی هم خیلی دوس دارم ولی نمیدونم برم کلاس با توجه به این که نزدیک امتحانامم یا بذارم بعد امتحانام خوووووووواهش میکنم یکم راهنماییم کنید خواهش

مهمان
سلام من سوم تجربی هستم میخوام واقعا بخونم ولی تو اجرای برنامم دچار مشکل میشم نمیتونم بهش کاملا عمل کنم البته برنامه سنگینی هم ندارم لطفا کمک
3 روز ها 5 ساعت ها قبل

bentolhoda

مهمان
رضا حیدریان
16 روز ها 9 ساعت ها قبل

سلام من کلاس هشتم هستم . مشکل من نداشتن مدیریت زمان و اراده ی کافیه . من یکبار شکست خوردم و دوباره نمی خوام شکست خورده باشم . لطفا به من یه راه پیشنهاد بدید

مهمان
Motahareh
1 ماه 13 روز ها قبل

سلام من کلاس هشتمی هستم پارسال در درس ریاضی معدلم ۲۰بود ولی امسال در درس ریاضی پسرفت کردم
نمیدونم باید چیکار کنم تا مثل پارسال بشم!!؟
من به درس ریاضی علاقه دارم ولی نمی دونم چرا نمرات امتاحانام خیلی کم میشه
لطفا راههنماییم کنید

مهمان
Motahareh
1 ماه 13 روز ها قبل

لطفا اگه میشه جواب را به ادرس motaharehjafari5@gmail.com بفرستید

مهمان
M_A
2 ماه ها 4 روز ها قبل

سلام ممنون از مطلب خوبتون من یه مشکل بزرگ دارم اونم اینکه از کودکی خیلی خیلی خیال پردازبودم حتی گل های قالی و ترک دیوار هم بمن سوژه میده برای خیال پردازی بچه که بودم فکر میکردم وقتی که بزرگ تر بشم مشکلم حل بشه ولی الان ۲۱سال سن دارم و دانشجو هستم ولی بازهم همون آش و همون کاسه ،و اوضاع تغییر چندانی نکرده من امسال امتحان ارشد دارم و خیلی برام مهمه نمیخواهم مثل چهار سال پیش شکست بخورم اگر دوباره شکست بخورم داغون میشوم و بیشتر در عالم رویا و دروغ غرق میشوم خواهشا کمکم کنید که چطور میتوانم مشکلم رو حل کنم و تمرکزم روی برنامه هام و بطور کل دنیای حقیقی جمع کنم،من دیگه خسته شدم واز خودم بریده ام.