تغییر عادت ها، کم از جان کندن نیست

جی۵ لاین:پدری، بزرگترین آرزویش آموختن راه و رسم زندگی شرافتمندانه به پسرانش بود، با گفتار یا کردار. اما هر چه زمان می گذشت احساس می کرد راه و روش فرزندانش دوری جستن از این شیوه تربیتی و گرایش به راه های ناشایست است. پسرانش یکی بدتر از دیگری به سوی کارهای ناپسند سوق پیدا می کردند و دروغگویی به کامشان بسی شیرین تر از راستی جلوه می کرد و کارشان شرط بندی و قمار شده بود و خلاصه زندگی خود را بیهوده سپری می کردند. پدر با خاطری رنجیده از این رفتارها، فکری به خاطرش رسید. پسران را به باغچه منزل شان برد که پر از گیاهان و درختان گوناگون بود. از کم سال ترین پسرش خواست تا نهال کوچکی را از ریشه بیرون آورد. پسرک به آسانی نهال را بیرون کشید و به دست پدر داد.آنگاه نوبت به دومین پسر رسید. پدر از او خواست تا درختچه ای را از خاک در آورد. او ابتدا با یک دست و سپس با کمک هر دو دست و با تلاش و تقلای فراوان به گونه ای که از نفس افتاده بود، توانست درختچه را از ریشه در آورد و به پدر بدهد. پدر رو به سومین پسر کرد و گفت: می توانی این درخت تنومند را از ریشه در آوری؟ پسر با نگاهی به درخت پاسخ داد: ریشه های این درخت به گونه ای عمیق در خاک تنیده شده و چنان قرص و محکم است که نمی توان آن را بیرون آورد. پدر رو به آنان کرد و گفت: فرزندان عزیزم، شما را به این باغچه آوردم تا درس مهمی را برایتان باز گویم. در اغاز که دست به هر کاری می زنید تا هنگامی که هنوز ملکه ذهن تان نشده و در ضمیر ناخودآگاهتان نقش نبسته شاید به آسانی بتوانید آن را دگرگون کنید. اما به خاطر داشته باشید، اگر رفتار و کرداری چندان تکرار شود که بخشی از شخصیت شما را تشکیل دهد، ریشه کن کردن آن بسیار دشوار و گاه غیر ممکن است.
شکستن عادت ها به واقع کاری بس دشوار است.
باور کنید که موجودی ابدی و هدفمندید. پس فارغ از نیاز به تحسین دیگران و یا این باور که از دیگران برترید، با ارامش و امنیت زندگی کیند. ما همه بندگان پروردگاریم و هیچ کس بر دیگری برتری ندارد و هیچ کس نادیده گرفته نمی شود.” وین دایر”

جی۵ .کام

منبع اصلی :برگرفته از کتاب:تنقلاتی برای روح/ جی پی واسوانی ترجمه فریبا طیب نیا/ انتشارات بهار سبز

منبع تصویر:blog  

هر پنجشنبه، یکی از خاطرات ارسالی توسط بازدیدکنندگان منتشر خواهد شد، برای مطالعه سایر خاطره ها به صفحه “لیست خاطره های مثبت” و جهت ارسال خاطره خود به صفحه “ارسال خاطره” مراجعه فرمایید.

برچسب ها: , , , , ,

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

avatar
wpDiscuz