هدف دارم، ولی انگیزه ندارم، چه کار کنم؟

سلام آقای مالکی
من فارغ تحصیل سال ۹۱ در رشته تجربی هستم. چون در ازمون به نتیجه دلخواهم نرسیدم برای کنکور۹۲ شرکت کردم. با اینکه از شهریور ماه باید درس ها رو شروع میکردم ولی تا الان هیچ کتابی رو نخوندم. من همه جهت های دبیرستان و کنکوری و همین طور sg5-1 رو تهییه کردم ولی از هیچ کدومشون استفاده نکردم. در واقع همیشه کار ها رو به هوای اینکه در زمان بهتری انجام بدم عقب میندازم.با اینکه هدفم مشخصه هیچ تلاشی برای رسیدن بهش نمیکنم و یه جورایی حس میکنم انگیزه ایی ندارم.تا الان هم خیلی برنامه ها رو شروع کردم ولی اکثرشون از ابتدا رها میکنم.
ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنید


مهدی مالکی نژاد:  سلام مریم خانم گرامی،

بیست و یکم مهرماه که آقای برایان تریسی به ایران آمده بودند ، سمیناری برگزار کردند که من هم در آن شرکت کرده بودم. سخنرانی در چهار جلسه برگزار شد ، در آخرین جلسه ایشان بر روی نکته ی بسیار جالبی تأکید زیاد داشتند و آن اینکه « چک لیست، زندگی مرا متحول کرد » و این تأکید زیاد مرا مطمئن کرد که باید موضوع مهمی در میان باشد. با آنکه گهگاهی از چک لیست استفاده می کردم ولی هیچ گاه تا به این حد حساس نشده بودم ، جالب است بدانید آقای برایان تریسی با آنکه در آستانه ی ۷۰ سالگی خود قرار دارد و ۲ سال پیش هم با سرطان حنجره مبارزه کرده و پیروز شده بود ولی با این حال ایشان در سال چهار کتاب می نویسد که همه جزو لیست کتاب های پرفروش آمازون قرار می گیرد و سالانه صدها سمینار برگزار می کند و فردی است که در سطح بین المللی از اعتبار خاصی برخوردار است و جالب اینکه بسیار خوش قول هم هست و همیشه ناشران کتاب هایش از اینکه سرموقع کتابش را تحویل می دهد احساس رضایت می کنند او می گوید من تمام این نظم و اثر بخشیم را از « چک لیست » دارم ! عجیب است نه ؟! ولی من بعد از سمینار با خودم گفتم اگر برایان تریسی با چنین تأکیدی می گوید « چک لیست زندگی مرا متحول کرد » ، پس باید چیز بسار مهمی باشد و با نگاهی دوباره ، بی درنگ شروع کرد، یک دفترچه سیمی کوچک برای یادداشت به ما داده بودند که من آن را برای چک لیست هایم انتخاب کردم و بعد از سمینار چندین چک لیست برای خودم تهیه کردم و از جمله چک لیست « یک صبح خوب » و مواردی از این دست در آن پیاده سازی کردم.

۱) آیا امروز صبح ساعت ۶ از خواب بیدار شده ام ؟                                            □ بله
۲) آیا روز را با امور معنوی و جملات تأکیدی شروع کرده ام ؟                                □ بله
۳) آیا به مدت ۱۵ دقیقه ورزش صبحگاهی کرده ام ؟                                          □ بله
۴) آیا صبحانه متفاوت با روز قبل خورده ام ؟ ( به جای همیشه نان و پنیر )                □ بله
۵) آیا ۲۰% (۵لقمه ) مصرف نانم را در صبحانه کم کرده ام؟                                 □ بله
۶) آیا ۱۵ دقیقه مانده به ۷ خانه را ترک کرده ام ؟                                              □ بله
۷) آیا رأس ساعت ۷:۰۰  تایم دکتر حسابی ( یادگیری زبان ) را شروع کرده ام؟        □ بله
۸) آیا نوشتن کتابم ( و یا مطالب جی۵لاین ) را رأس ساعت ۷:۳۰ شروع کرده ام ؟    □ بله
۹) آیا کار های حرفه ایم را رأس ساعت ۹ شروع کرده ام ؟                                     □ بله
۱۰) آیا به ازاء انجام تایم دکتر حسابی و « نوشتن » به خودم پاداش فوری
«چای» به خودم داده ام ؟                                                                              □ بله
۱۱ ) ….

خب این چک لیست واقعاً فوق العاده بود، به من کمک کرد نظمی که همیشه دوست داشتم را در زندگی پیاده سازی کنم ، علاوه بر آن همین که می دیدم این مربع های کوچک نازنین با تیک هائی که می زنم دائماً در حال پرشدن هستند حس فوق العاده ای پیدا می کردم، انگار دارم بازی می کنم و حاضر نبودم به هیچ وجه مربعی را تیک نخورده از دست بدهم ، تازه فهمیدم چرا برایان تریسی چنین تأکید داشت که « با چک لیست زندگی من متحول شد ».

مریم خانم عزیز،حتماً با خود می گوئی آقای مالکی چه می گویی؟!! من میگم اصلاً حال و حوصله و انگیزه ی هیچ کاری را ندارم و هرکاری را شروع می کنم ول می کنم حالا می گوید چک لیست بنویس. من اصلاً انگیزه ای ندارم !!!

بله، من هم دقیقاً سال ها پیش چنین تصوری را داشتم که اول باید انگیزه ی کاری را داشته باشم بعد آن را انجام دهم. ولی بعدها به این اشتباه پی بردم و بسیار به سودم تمام شد. ماجرای آن را در وب سایت شخصی ام تحت عنوان « انگیزه نمی خواهد، همین حالا شروع کن » آورده ام حتماً آن را بخوانید. پس:

۱- برای انجام هرکاری انگیزه لازم نیست، شما شروع کنید، انگیزه خودش می آید.
نکته ی دوم این که شما خوشبختانه هدفی بسیار شفاف دارید « قبولی در کنکور ۹۲ » زمان آن مشخص است، فقط کافی است مقدار آن را مشخص کنید. می خواهید تک رقمی باشید، دو رقمی باشید، سه رقمی ، کدامیک ؟ پس :

 ۲-  هدف شفاف داشته باشید که هم زمان و هم مقدار آن مشخص و شفاف باشد.

و حالا به دنبال یک راهکار برای رسیدن به آن باشید، خوشبختانه شما بهترین راهکار در این زمینه را هم در اختیار دارید بله جی۵ ! و همه ی جهت های آن را هم که گرفته اید ! پس کافی است کمی برنامه ریزی کنید فقط نکته مهمی را که باید هنگام برنامه ریزی در نظر داشته باشید « رعایت اولویت اول » است. پس :

 ۳-  اولویت اول را رعایت کنید.

برای نمونه اگر رشته ی شما تجربی باشد، بالاترین ضریب شما «زیست شناسی» است که ضریب آن چهار است و بعد هم دروس تخصصی دیگر مثل شیمی و فیزیک و ریاضی بنابراین گروه اولویت اول شما دروس تخصصی و در رأس آن درس زیست شناسی است و حالا نوبت به قانون طلایی ۲۰-۸۰ می رسد ، ۸۰% از وقت شما باید صرف دروس اولویت اول شما شود. پس :

 ۴-  از قانون ۸۰-۲۰ استفاده کنید و طبق این قانون که به قانون پارتو معروف است ۲۰% از کار ( در اینجا درس های شما ) ۸۰% برای شما نتیجه به بار می آورند.

طبیعی است هر درسی که ضریب بالاتر داشته باشد و تعداد سؤال هایش بیشتر باشد چنین وضعی دارد ، حالا نوبت به برنامه ریزی زمان است. به فرض اگر روزانه  ۱۰ ساعت مطالعه می کنید ۸۰% یعنی ۸ ساعت وقت بگذارید و دروس اولویت بالا را بخوانید و محاسبه کنید چند جی برگ مثلاً برای زیست، چند جی برگ برای شیمی باید اختصاص دهید و بعد آن دو ساعت دیگر هم دروس عمومی با ضریب بالا مثل ادبیات ، معارف و زبان اختصاص دهید ، خب چند تا جی برگ ازهرکدام این زمان را برایتان پر می کند ؟
بله ، به همین سادگی. ولی حالا نیازمند یک ابزار قوی هستید که هم به شما انگیزه بدهد، هم انگیزه تان را تقویت کند و هم نظم مورد نظر شما را برایتان پایدار نگه دارد و آن چیزی نیست جز « چک لیست » شما. پس :

 ۵-  با «ابزار خارق العاده چک لیست» برنامه ریزی خود را تثبیت کنید.

خب اجازه بدهید با یک مثال فرضی چک لیست احتمالی شما را طراحی کنیم. فرض کنیم شما روزانه ۱۰ ساعت درس می خوانید و ۸ ساعت هم قرار است به دروس ضریب بالا اختصاص دهید که در رأس همه ی آنها زیست شناسی است ، باز فرض کنیم در هر ساعت شما می توانید ۵ صفحه زیست بخوانید و ۵۰ جی برگ مربوطه را مرور کنید و به خاطر اهمیت همین درس می خواهید روزانه ۴ ساعت از ۸ ساعت را به آن اختصاص دهید، بسیار عالی است ! و برای شیمی هم ۲ ساعت و فیزیک یک ساعت و ریاضی هم یک ساعت ، حالا دو ساعت از آن ۱۰ ساعت باقی مانده که آن را هم به دروس ادبیات و معارف و زبان ، اختصاص می دهید. حالا ببینیم چک لیست شما چه شکلی پیدا می کند :

 ۱) آیا امروز ۸ ساعت از وقتم را صرف دروس اولویت اولم کرده ام ؟                        □ بله

۲) آیا امروز ۲۰صفحه از کتاب زیستم را خوانده ام  ؟                                           □ بله

( حتی می توانید از صفحه…تا صفحه ی…هم دقیقاً بنویسید)

۳) آیا امروز ۲۰۰ جی برگ جدید زیست وارد جی۵ ام کرده ام ؟                             □ بله

۴)  آیا امروز تمام جی برگ های « منطقه برداشت» جی پنجم را مرور کرده ام؟       □ بله

۵) آیا امروز ۱۰ صفحه از درس شیمی را مطالعه کرده ام ؟                                   □ بله

۶) آیا امروز ۵۰ جی برگ جدید شیمی وارد جعبه کرده ام ؟                                  □ بله

۷)  آیا …

البته شما می توانید چک لیست هفتگی ، ماهانه ، سه ماهه و سالانه هم داشته باشید. و یا مثل من چک لیست یک « شروع خوب» در صبح را هم برای خودتان طراحی کنید.
توجه داشته باشید اعداد مثال هایی که در بالا زده ام لزوماً دقیق نیستند، این شما هستید که با رعایت اولویت اول و قانون «بیست- هشتاد»برای خود برنامه ریزی می کنید، خیلی سخت نگیرید ولی بر « رعایت اولویت اول » و « قانون بیست- هشتاد» مصرّ باشید و آن را الزامی بدانید و با بازخوردهایی که از کار خود می گیرید دائماً آن را بهبود ببخشید ، من همیشه برنامه هایم را با مداد می نویسم و این یعنی کاملاً « انعطاف پذیر هستم» ولی حواسم به اولویت اوّلم و نیز قانون ۲۰ -۸۰ هست. بیایید آنچه را گفتم مرور کنیم :

۱–  هدفی را انتخاب کنید که « زمان » و « مقدار » داشته باشد.

۲-  در مواقعی که حوصله کاری را ندارید و یا انگیزه ندارید به جای باور « انگیزه ندارم پس حتماً کارم را ضعیف انجام خواهم داد » از باور جدید « برای شروع یک کار انگیزه لازم نیست » استفاده کنید. تجربه ی انگیزه لازم نیست، همین حالا شروع کن ! حتماً بخوانید.

۳-  برنامه ریزی کنید و محور اصلی برنامه ریزیتان « اولوّیت اوّل » باشد.

۴-  از قانون ۸۰-۲۰ پارتو برای « بودجه بندی » وقتتان استفاده کنید. ۸۰ % از وقتتان را صرف ۲۰% کار و دروس کلیدی کنید که برای شما ۸۰% نتیجه را به بار می آورند

۵-  از ابزار خارق العاده و قدرتمند « چک لیست » برای پیاده سازی نظم و در همان حال « انگیزه بخشی » خود استفاده کنید.   

موفق باشید

در حاشیه :

بلافاصله بعد از نوشتن این متن به سراغ یک « چای تازه دم » رفتم و تا چند لحظه دیگر پاداش فوری ام که همین چای را با طعم موفقیت در جلو انداختن این نوشته ( امروز شنبه است و سه شنبه قرار است منتشر شود ) را خواهم نوشید، مزه ی آن عمیق تر از خوردن یک چای تازه دم معمولی است ! و البته لذت تیک زدن در جلوی عبارت : « آیا امروز نظام پاداش فوری ( چای دمیده ) را رعایت کرده ام ؟ □ بله » انگیزه ی کافی برای بقیه ی کارهایم را بهم می دهد.

جی۵لاینی ! از شما خواهش دارم به این مطلب از یک تا ده امتیاز بدهی و اگر می خواهید مرا خوشحال کنید نمره ی ۱۰ ندهید ( اینجا تنها جایی است که من دوست ندارم نمره ی ۲۰ بگیرم با آنکه عاشق آن هستم ! ) و بگوئید به نظر شما آن نکته ای که دوست داشتید بنویسم تا این مطلب برای شما هم مفیدتر باشد چه می تواند باشد. من تمام کامنت های شما عزیزان را با دقت می خوانم و از نظراتتان استفاده می کنم.
متشکرم که نظر می دهید.

برچسب ها: , , , , , , ,

دیدگاه بگذارید

295 Comments on "هدف دارم، ولی انگیزه ندارم، چه کار کنم؟"

avatar
سارا
Guest
هوووووووووووو،،،هوووووووو آره خودشه چک لیست خیلی عالیه هووووووووووووووووو خیلی خوش حالم میخوام جیغ بزنم الان داشتم فک میکردم که چه طوری هم برای امتحان ریاضی آماده شم هم جهتامو وارد کنم هم برای امتحان زیست بخونم داشتم یواش یواش گول شیطونو میخوردم که ولش کن امروزم جهت وارد نکن (آخه چن روزه که بچه بدی شدم وارد نکردم)که به سرم زد سری به ایمیلم بزنم شاید بازم جی پنج لاین موتور خاموش شدمو روشن کنه انگار بنزین سوپر ریختن تو باکم من دقیقا اینجوری بودم چند روزی میشد که داشتم با افکار منفیم مبارزه میکردم که دوباره…….عالی بود عالی هوووووووووووووووووووووووومن… Read more »
حمید
Guest

🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 :-)) :-)) :-)) :-)) :-)) :-)) 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

شيردل
Guest

سلام نظرها همه خوب بودن ولی افسوس که همیشه یاد میگیریم ولی نمیتوانیم عمل کنیم دلیلشم اینه که انگیزه ما برای چیزهایی که در آن شک داریم یا نمیبینیم کم رنگ میشه مثل قرآن و بهشت و جهنم همه را فقط یاد میگیریم؛

Maryam
Guest

آره واقعا حرف دله منو زدى

yalda
Guest

سلام
خدمت آقای مالکی نژاد
من از قد می های جی۵ هستم
با عرض شرمندگی بسیار
هر دفعه شروع به استفاده میکنم جی برگهایمن فقط در خانه اول باقی می مانند و تکان نمیخورندبا اینکه به جی ۵ایمان دارم.
اما به این مطلب شما نمره ۷ میدهم

tavakoli
Guest

سلام بسیار استفاده می کنم انشاالله. لطفا از سخنرانی برایان تریسی در ایران هم گزارش ارائه فرمایید.

سحر
Guest

سلام مجدد
اقای مالکی نژاد میشه لطفا بگین چطور میشه از همایشهای موفقیتی که در تهران برگزار میشه خبردار بشیم مثلا همین همایش اقای برایان تریسی . ماها که شهرستانی هستیم چطور میتونیم از زمان این همایشها مطلع بشیم تا شرکت کنیم ؟
و کتابهایی که شما در زمینه موفقیت تالیف کردین رو میشه نام ببرین من اهل شیرازم به چند کتابفروشی سر زدم و گفتم کتابهای موفقیت اقای مالکی نژاد رو میخوام متاسفانه نبود و میگفتن اسم کتاب رو بگو شاید بتونیم کمکت کنیم .متشکرم

سحر
Guest
سلام اقای مالکی نژاد بازهم مثل همیشه عالی بود و چای تازه دم واقعا نوش جانتان . من تمام پاسخهای قبل شما به دوستان عزیز رو با دقت میخونم و در زندگی خودم پیاده میکنم و هر سه شنبه با هزار شوق و به امید اینکه شما سوالی دیگر را پاسخ داده باشید لپ تاپم را روشن میکنم . درسته که این سوال مساله یک نفره که مطرح کرده اما میلیونها نفر در زندگیشون همین مساله را دارند . این پاسخ شما در برابر پاسخهای قبلیتون بسیار جامع و عالی تر بود چرا که فقط باید به چک لیستی که… Read more »
wpDiscuz