چه کنیم تا سحرخیز شویم؟

سلام آقای مالکی نژاد مشکل من این هست که همیشه دیر از خواب بیدار می شم. هر روز به خودم می گم که فردا صبح زود از خواب بیدار شو ولی بازم نمی تونم انگار از رخت خواب دل بکنم. تمام کارام می مونه. صبح ساعت ۱۰ -۱۱ تازه از خواب بیدار می شم. البته اگر ولم کنن بازم می خوابم!!!!!

کمکم کنید و بهم بگید باید چی کار کنم که سحرخیز بشم.


مهدی مالکی نژاد: معذرت خواهی

متاسفانه امروز صبح در شبکه یک در برنامه سیمای خانواده مهمان این برنامه بودم وعملاً باعث شد که نوشتن پاسخ سوال سه شنبه ها با تاُخیر مواجه شود،از این بابت از تمامی دوستان معذرت خواهی می کنم واما پاسخ امروز

سرکار خانم

اگر فکر می کنید این فقط مشکل شماست بد نیست یک اعتراف راهم از من بشنوید، بله من هم مثل شما بارها به خودم می گفتم صبح زود از خواب بیدار می شوم، ولی لذت خواب صبحگاهی چنان بود که به خودم می گفتم فقط چند دقیقه دیگر و ان چند دقیقه به چند ساعت تبدیل می شد، حتی بیاد دارم همین امر، اثرات نامطلوبی به اداره ی موُسسه گذاشته بود. حتی برای اینکه از شدت اثرات آن کم کنم وانمود می کردم که دیرآمدنم به خاطر انجام پاره ی از کارهای اداری ورفتن به بانک و امثال آن بوده است. ولی خوب بهتر ازهرکسی خودم والبته کارمندانم می دانستند که مسئله اعتبار چندانی ندارد. این مسئله با فراز ونشیب هایی تکرار می شد.

یک روز به هر قیمتی بود صبح زود بلند می شدم روز دیگر باز مجدداً با تاُخیر سرکار حاضر می شدم ولی بالاخره این طلسم شکست والبته حاصل آن هم سه جلد کتاب بود که من موفق شدم آن را در همان ساعتی که همیشه در خواب بودم بنویسم و زبان انگلیسی ام را تقویت کنم وبا ورزش سرحال وبا انرژی شوم وحتی ۵کیلو اضافه وزنی را هم که داشتم از بین ببرم.

خب حتماً می خواهید بدانید چه اتفاقی افتاد که ورق برگشت ومن اهمال کاری در صبح ها را کنار گذاشتم ،چند عامل باعث مقابله من با اهمال کاری شد که عبارتندبودند از:

۱-پذیرش مسئولیت وقبول هزینه آن:

من پذیرفتم که می خواهم یک روز موفق داشته باشم واین روز موفق با سحرخیزی اتفاق می افتد باید هزینه مربوطه را بپردازم، همانطور که هیچ چیز را مجانی به آدم نمی دهند، هیچ نتیجه ای هم مجانی بدست نمی آید، بهایی دارد یا دوست داری بهایش را می پردازی یا بی خیالش میشوی! ومن قبول کردم در قبال چیزی که بدست می آورم یعنی نوشتن کتاب هایم وتمرین زبان انگلیسی، کمی رنج اولیه سحر خیزی بهایی بسیار منصفانه ایست. به عبارتی دیگر آن چه بدست می آوردم بسیار ارزشمندتر از اندک بهایی است که می خواهم بپردازم. پس کمی تحمل رنج در لحظه بیدار شدن وبیرون آمدن از تختخواب گرم ونرم را پذیرفتم.

۲-پذیرفتن این حقیقت که برای هر صبح زود بر خواستنی، زودتر به رختخواب رفتنی لازم دارد.

هرکسی به ۸-۷ساعت خواب برای راندمان بهتر درکار روزانه، نیاز دارد.وقتی شب ساعت یک ویا دو بخوابیم وبخواهیم ساعت ۵ صبح  بیدار شویم، حتی اگر موفق هم شویم داریم مقدمات شکست سحر خیزی را فراهم می کنیم. چون علی رغم زحمت آن، نتایج هم ناراحت کننده وضعیف خواهند بودوهمین باعث دلسردی را فراهم می آورد.

پس به این نتیجه می رسیم «سحر خیزی حاصل زود خوابیدن است »پس مقدمات زود خوابیدن را فراهم کردم، سعی کردم از نظر بدنی خودم را خسته کنم که بتوانم زودتر بخوابم، از همسرم خواهش کردم در این امر مرا کمک کند وهرشب نیم ساعت زودتر به رختخواب رفتم تا توانستم شب ساعت ۱۰به رختخواب بروم.

۳- پذیرفتن مسئولیت فشار بر دگمه انتخاب، دگمه خوابیدن ولذت بردن ویا دگمه بر خواستن وسحر خیز بودن.

وقتی ساعت زنگ می زند وباید از رختخواب گرم ونرم خارج شویم با لحظه فوق العاده حساسی روبرو می شویم لحظه حساس که شاید طول آن چند ثانیه بیشتر هم نباشد، بله “لحظه تصمیم گیری” بلند شوم؟نشوم؟

من بارها در این لحظه تصمیم های اشتباهی گرفته ام وبا خودم گفته ام”بذار یک کم دیگه بخوابم” والبته گفتن همین جمله وخوابیدن همان، من در آن لحظه دگمه اشتباهی را که نباید فشار می دادم ،فشار دادم.

بعد از آن خیلی حواسم را به این لحظه کلیدی جمع می کنم وبه هر زحمتی باشد دگمه انتخاب صحیح که همان خارج شدن از رختخواب است را فشار می دهم، بدون هیچ استثنایی!

۴-معماری کردم تا صبح بهترین لحظه های یک روزم باشد.

می گویند۲۰دقیقه بعد از بیدارشدن تازه مغز آماده فعالیت روزانه می شود بنابراین من حدود ۴۵ دقیقه تا یک ساعت از آغاز صبحم را به آماده باش ولذت بردن از یک روز قشنگ اختصاص دادم، با برنامه صبحگاهی تلویزیون که از قبل ضبط کرده بودم به نرمش پرداختم، جلوی اینه جملات تاکیدی را تکرار می کردم ویک صبحانه جانانه داغ را برای خودم فراهم می کردم ، کم کم جوری شدکه صبحها منبع اصلی انرژی ولذت بردن من شد ومن بسیار سرحال به محل کارم می رفتم وبه نوشتن می پرداختم.

۵-پذیرفتم همه روزها مثل هم نیست ولی در هرحال آن روز، روز خداست.

خب این توصیف شاید این تصور را ایجاد کند اگر صبح سحر خیز باشیم همه ی مشکلاتمان حل می شود. همه کارها فوق العاده انجام می شوند و… البته من هم روزهایی می شد وقتی از خواب بلند می شدم اولین احساسم این بود “باز هم یک روز دیگه!” …”بازهم باید بنویسی!” ولی از هر ابزاری از جمله «جملات تاکیدی» استفاده می کردم وبه خودم انرژی می دادم، ورزش می کردم وسرحال تر می شدم ولی خودم می دانستم که در هر شرایطی «هیچ استثنایی پذیرفته نیست».

 خب اجازه بدهید یک جمع بندی بکنیم:

اگر می خواهید سحر خیز باشید واز مزایای آن استفاده کنید :

۱- هزینه آن را که رها کردن لذت خوابیدن است،بپذیرید.

۲-  زودتر بخوابید تا دچار کمبود خواب نشوید.

۳- بین انتخاب دگمه قرمز لذت خوابیدن ودگمه سبز سحر خیزی دگمه سبز را انتخاب کنید،در همان لحظه حساسی که ساعت تان به صدا در می آید.

۴- با ورزش واستفاده از جملات تاکیدی ویک صبحانه لذیذ ومقوی آغاز یک روز خوب را معماری کنید

۵- همه روزها،روزهای خوب خداست ولی ممکن است یک روز زیاد سرحال نباشید، در هر حال هیچ استثنایی را تا اطمینان از جایگزینی عادت جدید قائل نشوید.

موفق باشید.

به این مطلب از ۱تا ۱۰ چه نمره ای میدهید ؟به چه دلایلی امتیاز را کم می کنید؟

جی۵ لاین . کام

نویسنده: مهدی مالکی نژاد

هر سه شنبه، آقای مهدی مالکی نژاد با انتشار متنی به سوالات ارسالی شما پاسخ خواهند داد، برای مطالعه کلیه پرسش و پاسخ ها به صفحه “لیست پرسش و پاسخ” مراجعه نموده و جهت ارسال سوالات خود به صفحه “ارسال سوال” مراجعه فرمایید!

برچسب ها: , , , , ,

دیدگاه بگذارید

145 Comments on "چه کنیم تا سحرخیز شویم؟"

avatar
عاطفه
Guest

من به این متن ونظریه نمره۹میدم.۹نمره به خاطرروشهای عالی اون بود ولی ۱نمره ندادش واسه این بودکهخوب هست ولی زیاد انگیزه ایجادنمیکنه.یعنی ممکنه خیلی ها تواوج خواب حوصله اینوندارن که بخوان بلندشن و ورزش کنن!!!اگه یک روش جاذبی باشه که مجبورباشی صبح هاانجامش بدی بهتره

مست بی آزار
Guest

میتونی با بچه همسایه قرار بزاری برین پلی استیشن بازی کنید و یا دنبال گربه های کوچتون بکنید

به من جواب داده

شک نکیند
امتحان کنید

1 19 20 21
wpDiscuz