چرا در اجرای برنامه هایم دچار سستی و تنبلی می شوم؟

مجتبی علوی: سلام آقای مالکی نژاد، من همواره برنامه های خوبی برای تحصیل و زندگی ام پیش بینی کرده و آن ها را روی کاغذ یادداشت کرده و به دیوار اتاقم می چسبانم، همیشه جلوی چشمانم هستند، برنامه های سنگینی هم نمیریزم، واقع بیانه است و می توان با کمی زحمت به آن عمل کرد، اما در اجرای برنامه هایم هیچگاه آنطور که پیش بینی کرده ام، عمل ننموده ام.
فکر میکنم مشکل من تنبلی و سستی در اجرای برنامه هاست، چطور با این تنبلی مبارزه کنم؟
لطفا در این مورد مرا راهنمایی بفرمایید!


مهدی مالکی نژاد: سلام بر مجتبی عزیز

تصور کن سوار دوچرخه ای در حال رکاب زدن هستی، مسیر جاده ای را گرفته ای و در آن مسیر حرکت می کنی. نزدیک مانع ای می شوی، برای لحظه ای و فقط برای لحظه ای تصمیم می گیری. برای اجتناب از برخورد با آن مانع آن را دور بزنی و به راه خودت ادامه دهی. حالا در نظر بگیر اگر آن چند ثانیه کلیدی را غفلت می کردی نتیجه چه می شد؟ یا از مسیر خارج می شدی یا به زمین می خوردی. نکته همین جاست! “همین چند ثانیه کلیدی” همه اهمال کاری ها از همین نقطه شروع می شود. شما آن “چند ثانیه کلیدی” تصمیم می گیری که به کاری غیر از آنچه برنامه ریزی کرده ای بپردازی و یا اصلا تصمیم میگیری که هیچ عکس العملی نشان ندهی. توجه داشته باش که این هم خودش نوعی تصمیم گیری است. در هنگام دوچرخه سواری وقتی به مانع می رسی باید به سمت راست و یا چپ  بپیچی. شاید نانخودآگاه ولی در هر حال تصمیم می گیری فرمان دوچرخه را به سمت راست یا چپ بپیچانی. شاید اگر یک دوچرخه سوار تازه کار باشی حتی برای همین تصمیم هم در روزهای نخست فکر می کنی و تصمیم می گیری.

دقیقا چنین وضعی وقتی شما سوار بر دوچرخه برنامه ریزی تان قرار دارید و دارید به سمت مغزتان حرکت می کنید حاکم است! یک هدف خوب، یک برنامه خوب ولی یک نتیجه بد! چرا؟!! چون وقتی سوار بر این دوچرخه اید، لحظه لحظه در حال تصمیم گیری هستید و مهمتر از آن “لحظه های کلیدی”ای وجود دارند که سرنوشت شما در رسیدن به هدفتان را رقم می زنند. مانعی در سر راهتان سبز می شود. مثلا برنامه ریزی کرده ای که راس ساعت ۹ صبح به سراغ درس فیزیک بروی. ساعت به نزدیکی ۹ رسیده ولی شما پای تلویزیون نشسته ای و در حال تماشای یک برنامه جذاب هستی. با خودت می گویی:”عجب برنامه خوبیه! حیفه از دست بدمش. وقتی برنامه تمام شد طبق برنامه ریزی عمل می کنم.” شما چه بخواهی و چه نخواهی الان در موقعیت “لحظه کلیدی” قرار گرفته ای، چه بخواهی چه نخواهی باید”تصمیم” بگیری و در همین لحظه است که شما تصمیم می گیری که “فرمان دوچرخه تان”را در مواجهه با این “مانع” یعنی “لذت یک فیلم جذاب” به کدام سو بچرخد. آیا اجازه می دهی برنامه تان با این مانع برخورد کند و متوقف شود و یا “آگاهانه و مسئولانه” مسیر برنامه را ادامه می دهی؟ البته اگر چنان به برناه ریزی در زندگی عادت کنی که بسیاری از این تصمیمات را حتی غیرآگاهانه خود بخودی بگیری به یک آدم خوشبخت تبدیل شده ای. درست مثل دوچرخه سواری که بسیاری از موانع و “همراهی با پیچ و خم جاده” را اتوماتیک وار انجام می دهید، شما نیز چنین خواهی شد!

و اما چند توصیه برای موفقیت در مواجهه با اهمال کاری در هنگام اجرای برنامه:

۱- مسئولیت تصمیم های خودت را بپذیر: این شما و تنها شما هستید که تصمیم می گیری در مسیر باشی یا از مسیر خارج شوی.

۲- نسبت به تصمیمات “لحظه کلیدی تصمیم گیری” خودآگاه باش. در حقیقت حواست باشد که چه بخواهی و چه نخواهی در حال “تصمیم گیری” هستی.

۳- اگر جی پنجی هستی پیشنهاد می کنم چند جی برگ “الهام بخش” برای خودت بنویسی و در لابه لای جی برگ هایت بگذاری. جی برگ هایی مثل: من بهترین تصمیم را در “لحظه کلیدی” می گیرم. من در لحظه کلیدی “نتایج تصمیماتم” را می پذیرم.

جی۵ لاین . کام
نویسنده: مهدی مالکی نژاد

هر سه شنبه، آقای مهدی مالکی نژاد با انتشار متنی به سوالات ارسالی شما پاسخ خواهند داد، جهت ارسال سوالات خود به صفحه “بپرسید!” مراجعه فرمایید!

برچسب ها: , , , , , , , , ,

دیدگاه بگذارید

263 Comments on "چرا در اجرای برنامه هایم دچار سستی و تنبلی می شوم؟"

avatar
مهدي نمكي آبشوري
Guest

خانم قربانی از بابت جدول ممنون.اگه لطف کنید طرز استفاده اش هم بهم بگید که چطوریه ممنون میشم

مهدي نمكي آبشوري
Guest

سلام.
سرکار خانم قربانی یک دنیا ممنون از لطف تون….
یاعلی

مهدي نمكي آبشوري
Guest

سلام.من بلد نیستم از جدول بهان استفاده کنم.خیلی هم گشتم در اینترنت ولی موفق نشدم.نسخه کاملی پیدا کنم.میشه لطف کنید طرز استفاده از جدول بهان را برایم میل کنید
یک دنیا ممنون
Mahdi1411@Gmail.com :-))

الناز قربانی
Admin

جناب اقای ابشوری
جدول بهان تنها یک جدول است که با تعیین اولویت ها وکمک در زمان بندی کارها راهگشاست .و نمی توان گفت که باید انتظار معجزه را از ان داشت.
در واقع ممکن است از این پس با کمک جدول زندگی شما تبدیل به یک حماسه ی افسانه ای شود ولی چیزی که نیروی محرک ان و در واقع بنیان حرکت شماست اراده و همت شخص جنابعالی نام دارد.
اصل جدول و لینک نحوه ی استفاده از ان به ایمیلتان ارسال گردید.
شاد و پیروز باشید.

هانیه
Guest

توصیه هاتون واقعا کاربردی بود…ممنون از شما و مطالب مفیدتون.

سبا
Guest

گاهی برای اینکه در “لحظات کلیدی” تصمیم درستی گرفته بشه، بهترین کار گوش دادن به ندای قلبه. باور کنید که اگه گوش بدیم بهترین تصمیم رو در این لحظات خواهیم گرفت. فقط کافیه ببینید با کدوم کار قلبتون آرومتره…مطمئن باشید که اون درست ترین تصمیمه!

fateme_m69
Guest

fadaye ghalbet besham ahke ghalb kheyli chza makhad mese bachas khoda be ma ghalb dade ama aghl;o fekr eshteba miknan safsate tu mantegh has/khoda hadiye dAde rasoooooooooooooooolan

wpDiscuz