با چه معیارهایی همسر آینده خود را انتخاب کنیم؟

لیندا سپهر: با سلام و احترام
سوال من در زمینه ازدواجه، من سه تا دوست صمیمی دارم، که دو تاشون ازدواج کردن و یکیشون هم یه مدت با یه پسر دوست بود، با هم خیلی راحتیم، حقیقتش هیچ کدومشون از رابطه با مردها راضی نبودن، نمی خوام بگم مشکل از مرداست، چون احساس میکنم مشکل از عدم تناسب اونها با شوهراشون هست، از عدم شناخت.
خوب من هم خواستگار دارم و وقتی میبینم عاقبت دوستامو یه جورایی از ته دل میترسم، من میخوام بدونم راهش چیه؟
راه اینکه تشخیص بدیم یکی به دردمون میخوره یا نه؟ باهاش تناسب داریم یا نه؟
واقعا میشه فهمید یا اینکه به قول بعضیها ازدواج هندونه نبریده است؟
ممنون میشم پاسخ بدید.


مهدی مالکی نژاد: سلام بر شما خانم لیندا سپهر

اگر شما در این موقع حساس یعنی انتخاب همسر اینقدر دچار استرس و دودلی شده اید کاملا طبیعی است. بیاد دارم قبل از اینکه ازدواج کنم آنقدر در این مورد حساس بودم که تقریبا تمام کتابهایی که آن زمان در رابطه با ازدواج به زبان فارسی منتشر شده بود را خوانده بودم. جالب است بدانید در فروردین ۷۵ یک مقاله نسبتا طولانی در مورد تفاوت های کلامی زن و مرد نوشتم و آن را برای روزنامه همشهری ارسال کردم. آن زمان مباحث اینچنینی هنوز رایج نشده بود. از آن مقاله خیلی استقبال شد ولی نکته جالب این بود که آن زمان از شبکه ۳ سیما تماس گرفتند و می خواستند که نویسنده آن مقاله به عنوان کارشناس ازدواج در برنامه شرکت کند. آنها تصورشان این بود که نویسنده یک آدم جا افتاده و شاید هم مسن باشد و البته متاهل! ولی واقعیت این بود که من هیچکدام از آنها نبودم ولی آنقدر مطالعه کرده بودم که کاملا مثل یک انسان که ده ها سال ازدواج کرده و به مسائل زناشویی مسلط است به نظر می رسیدم. حتی بیاد دارم که همسر چند نفر از دوستانم وقتی مقاله را خوانده بودند با تعجب پرسیده بودند: مگر آقای مالکی تا به حال ازدواج کرده؟!!

خب این مقاله نسبتا طولانی از این جهت بود که که کامیابی در ازدواج به هیچ وجه شانسی نبوده و به قول معروف “هندوانه در بسته نیست” ، همانطور که یک هندوانه شناس ماهر بدون آنکه هندوانه ایی را باز کند خوبی آن را تضمین می کند، شما هم با مرکز توجه قرار دادن یک سری از خصوصیات مهم شخصیتی می توانید هندوانه شیرینی انتخاب کنید. من تا چند سال پیش وقتی می خواستم هندوانه بخرم ، انتخاب هایم کاملا شانسی بود ولی حالا نه! چون یادگرفته ام علائم یک هندوانه شیرین چیست، اینکه از ناحیه بوته کنده نشده باشد و دارای یک لکه بزرگ زرد رنگ (کرم رنگ) باشد که نشانه این است به مدت کافی روی زمین بوده و رسیده است و جالب است حالا تمامی هندوانه هایی که انتخاب می کنم شیرین و رسیده است! دقیقا همین وضع ر مورد انتخاب شریک زندگیمان صادق است، البته احتمالا کسی نیست که هیچ معیاری برای انتخاب همسر آینده اش نداشته باشد ولی مهم این است که آنها چه معیارهایی هستند آیا توانایی مالی و خوش تیپ بودن ملاک است یا شاد بودن و بذله گو بودن و یا مسئولیت پذیر بودن و مثبت اندیشی؟ شما هستید که انتخاب می کنید با کدام عینک به این موضوع نگاه کنید، عینکی که لایه های اولیه شخصیت را هدف گیری می کند برای مثال اینکه فردی مودب باشد و یا نباشد و یا مهربان باشد یا نباشد بذله گو باشد یا نباشد؟ خب کسی که این عینک را می زند و خواستگاران و یا همسر را رصد می کند نسبت به مورد اول جلوتر است ولی مطمئنا این مقدار توجه کافی نیست! تصور کنید شما یک همسر بذله گو داشته باشید ولی فرد مسئولیت پذیری نباشد و هر امری که برای آینده شما و خانواده تان مهم است را با او در میان می گذارید، سعی می کند از آن یک سوژه برای خنده بسازد و عملا از زیر بار مسئولیت شانه خالی کند.

پس می بینیم که توجه به لایه های اولیه شخصیت می تواند جالب باشد ولی اصلا برای اینکه یک هندوانه مطمئن انتخاب کنیم کافی نیست و اما عینک دیگری که به شما امکان می دهد عمق لایه های شخصیتی را شناسایی کنید عینک موفقیت در نگاه به انتخاب همسر است.

خب این عینک را چگونه بسازیم؟ به عبارتی دیگر چه خصوصیاتی از همسر آیندمان را ملاک قرار دهیم که هر چه زمان می گذرد و هرچه مسن تر می شویم احساس کهنگی نکنیم؟ روابطمان از عمق کافی برخوردار باشد و احساس یک رابطه پایدار و امن را داشته باشیم؟

خب با توجه به اینکه این نوشته نباید از حد طولانی تر شود، فهرست وار آن را می گویم:

۱- مسئولیت پذیری

۲- مثبت اندیشی

۳- تمایل به رشد مشخص

۴- داشتن عادت های موثر (برنده- برنده،…..) و…

پیشنهاد می کنم دو کتاب زیر را قبل از هر تصمیمی برای ازدواج مورد مطالعه قرار دهید:

۱- آیا تو همان گم شده ی من هستی؟- تالیف خانم باربارا دی آنجلس

۲- هفت عادت مردمان موثر (موفق)- تالیف استفان کاروی

خلاصه:

ما با سه عینک می توانیم برای انتخاب همسر اقدام کنیم. عینک اول عینک بسیار شیک و توهم زا، با آن عینک وقتی نگاه می کنیم چیزهایی مثل زیبایی، پول و ثروت، اصل و نسب خانوادگی، تحصیلات دانشگاهی! بله تحصیلات دانشگاهی! در فرد مورد علاقمان جستجو کنیم و آنها را باعث خوشبختی خود می بینیم که چیزی جز توهم نیست.

و اما عینک دوم ، می دانیم که باید به شخصیت فرد مورد نظر توجه کنیم ولی به اشتباه لایه های اولیه شخصیت مثل مودب بودن ، بذله گو بودن و امثال آنرا درنظر می گیریم ، البته این خوب است ولی یک شخص مودب یا بذله گو به هیچ وجه شما را خوشبخت نخواهد کرد و در آخر عینک لیزری که به لایه عمیق شخصیت توجه دارد، این همان عینکی است که درست بهره گرفتن از آن شما را خوشخبت می کند و باعث می شود هندوانه دوستی شما شیرین و پرطراوت از کار درآید. وقتی چنین عینکی را به چشم می زنید به دنبال جست و جوی این هستید که چقدر همسر آینده تان مسئولیت پذیر است چقدر انسان مثبت اندیشی است و یا چقدر به رشد شخصی خودش اهمیت می دهد چند کتاب می خواند چند سمینار برای بهبود زندگی خودش شرکت می کند و …

برای اطلاعات کامل تر به کتاب “آیا تو همان گمشده ام هستی؟” مراجعه فرمایید.

جی۵ لاین . کام
نویسنده: مهدی مالکی نژاد

هر سه شنبه، آقای مهدی مالکی نژاد با انتشار متنی به سوالات ارسالی شما پاسخ خواهند داد، جهت ارسال سوالات خود به صفحه “ارسال سوال” مراجعه فرمایید!

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , ,

دیدگاه بگذارید

124 Comments on "با چه معیارهایی همسر آینده خود را انتخاب کنیم؟"

avatar
حوریه جعفری
Member

سلام مهسا خانم عزیزم
دوست خوبم ، لطفا سوال های خودتون رو در قسمت ارسال سوال ها مطرح بفرمایید تا بهتر دیده و پاسخ داده بشه.
پایدار باشد.

صفحه ارسال سوال

مهسا
Guest

سلام من همیشه استرس این رو دارم که عمرم گذشته و به اون چیزهایی که می خواستم نرسیدم و دیگه برای رسیدن به اونها دیر شده مثلا وقتی می خواهم درس بخونم واسه ارشد فکر می کنم شاید دیگه به دردم نخوره یا بعضی موقع ها به این فکر میکنم که در بسیاری از کارها سن من۳۰ سال از سقف سنی استخدام خیلی ازاداره ها گذشته و از تصور بیکار بودن تاآخر عمر وحشت میکنم جون من از بیکاری متنفرم دوست دارم مستقل باشم نمیدونم چیکارکنم؟؟؟؟؟؟کمکم کنید

محمد رضا
Guest

میترسی چون فکر میکنی تو باید تمام زندگیت رو اداره کنی . کاری که از دستت بر میآد رو صادقانه شناسایی کن وانجام بده و به آینده کلی نگاه نکن چون توفقط حریف امروزتی . زندگی در آینده باعٍث ترس میشه

پدرام
Guest
مهسای عزیز وقتی دیدم که مثال در خوندن رو مطرح کردید ( البته قابل تعمیم به هر کاری هستش) گفتم شاید چون هم حس بودیم باید بگم که هیچ وقت برای هیچ کاری دیر نیست حالا می خواد شناخت یک نفر باشه یا می خواد درس خوندن یا استخدام در یک شرکت باشه ( دیگه الان مثلا تو استخدام سن مهم نیست اگه منظ.رتون استخدام رسمیه بله اما مگه حتما باید در ادارات دولتی کار کنید ؟!) قبل از اینکه به فکر این باشید که آیا سنم بالا میره چیکار کنم به فکر غنی کردن اطلاعات حرفه ای کاری باشید… Read more »
سمیرا
Guest
من هم سی سالمه و از سی شاخه پریدم. برای من هیچ وقت دیر نیست خیلی وقتها پشیمون شدم که وقتم بیخود گذشته!اما درباره هر چیزی اطلاعات دارم! تجربه هام به اندازه یک ادم هفتادساله و جا افتاده البته منطقی و به روزه.حالا اگه پر از تناقض هم باشم یا خلاف مسیر رود شنا کنم اگه میلاد منو نمیشناسه وکنارم میزاره حتما مشکل از سطحی نگری اونه؟شاید بخشی از جوابم بی ربط بنظر بیاداما اگه دست از تلاش بکشیم در مهون سطح علم و اگاهی میمونیم و اونوقت اگه میلادها تنهامون بزارن ما مقصریم.چرا برای فلان پیره زن یا پیره… Read more »
فاطمه نصیری
Guest

جالب و زیبا وواقعی بود. ممنون

حمید توکلی کرمانی
Guest

تقسیم بندی معیارهای ازدواج جالب بود، اگر بتوان این الویت ها را رعایت کرد تا حد زیادی احتمال خطا کاهش می یابد.
ممنونم از پاسخگویی شما.

عاطفه
Guest

شما ازدواج کردین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

الهام
Guest

سلام عاطفه جون خوبی .نه والاتو این دوره زمونه مگه مرد خوب گیرت میاد تو چطور؟

رحمان
Guest

دستتون دردنکنه الهام خانم همه مردایازنا که مثل هم نیستن

حسین.
Guest

slm mer30 mofid bud. 😐 😐

زهرا محبی
Guest

حمیده جون
اینجا جی۵ لاین هست، یه سایتی که توش فقط از همین مطالبه، مثبت اندیشی و اینا
جی۵ سایت هایی هم داره که مخصوص جعبه جی۵ هست 🙂
ولی از بین سایتاش بین تنها سایتی که هر روز سر میزنم جی۵ لاینه

wpDiscuz