با چه معیارهایی همسر آینده خود را انتخاب کنیم؟

لیندا سپهر: با سلام و احترام
سوال من در زمینه ازدواجه، من سه تا دوست صمیمی دارم، که دو تاشون ازدواج کردن و یکیشون هم یه مدت با یه پسر دوست بود، با هم خیلی راحتیم، حقیقتش هیچ کدومشون از رابطه با مردها راضی نبودن، نمی خوام بگم مشکل از مرداست، چون احساس میکنم مشکل از عدم تناسب اونها با شوهراشون هست، از عدم شناخت.
خوب من هم خواستگار دارم و وقتی میبینم عاقبت دوستامو یه جورایی از ته دل میترسم، من میخوام بدونم راهش چیه؟
راه اینکه تشخیص بدیم یکی به دردمون میخوره یا نه؟ باهاش تناسب داریم یا نه؟
واقعا میشه فهمید یا اینکه به قول بعضیها ازدواج هندونه نبریده است؟
ممنون میشم پاسخ بدید.


مهدی مالکی نژاد: سلام بر شما خانم لیندا سپهر

اگر شما در این موقع حساس یعنی انتخاب همسر اینقدر دچار استرس و دودلی شده اید کاملا طبیعی است. بیاد دارم قبل از اینکه ازدواج کنم آنقدر در این مورد حساس بودم که تقریبا تمام کتابهایی که آن زمان در رابطه با ازدواج به زبان فارسی منتشر شده بود را خوانده بودم. جالب است بدانید در فروردین ۷۵ یک مقاله نسبتا طولانی در مورد تفاوت های کلامی زن و مرد نوشتم و آن را برای روزنامه همشهری ارسال کردم. آن زمان مباحث اینچنینی هنوز رایج نشده بود. از آن مقاله خیلی استقبال شد ولی نکته جالب این بود که آن زمان از شبکه ۳ سیما تماس گرفتند و می خواستند که نویسنده آن مقاله به عنوان کارشناس ازدواج در برنامه شرکت کند. آنها تصورشان این بود که نویسنده یک آدم جا افتاده و شاید هم مسن باشد و البته متاهل! ولی واقعیت این بود که من هیچکدام از آنها نبودم ولی آنقدر مطالعه کرده بودم که کاملا مثل یک انسان که ده ها سال ازدواج کرده و به مسائل زناشویی مسلط است به نظر می رسیدم. حتی بیاد دارم که همسر چند نفر از دوستانم وقتی مقاله را خوانده بودند با تعجب پرسیده بودند: مگر آقای مالکی تا به حال ازدواج کرده؟!!

خب این مقاله نسبتا طولانی از این جهت بود که که کامیابی در ازدواج به هیچ وجه شانسی نبوده و به قول معروف “هندوانه در بسته نیست” ، همانطور که یک هندوانه شناس ماهر بدون آنکه هندوانه ایی را باز کند خوبی آن را تضمین می کند، شما هم با مرکز توجه قرار دادن یک سری از خصوصیات مهم شخصیتی می توانید هندوانه شیرینی انتخاب کنید. من تا چند سال پیش وقتی می خواستم هندوانه بخرم ، انتخاب هایم کاملا شانسی بود ولی حالا نه! چون یادگرفته ام علائم یک هندوانه شیرین چیست، اینکه از ناحیه بوته کنده نشده باشد و دارای یک لکه بزرگ زرد رنگ (کرم رنگ) باشد که نشانه این است به مدت کافی روی زمین بوده و رسیده است و جالب است حالا تمامی هندوانه هایی که انتخاب می کنم شیرین و رسیده است! دقیقا همین وضع ر مورد انتخاب شریک زندگیمان صادق است، البته احتمالا کسی نیست که هیچ معیاری برای انتخاب همسر آینده اش نداشته باشد ولی مهم این است که آنها چه معیارهایی هستند آیا توانایی مالی و خوش تیپ بودن ملاک است یا شاد بودن و بذله گو بودن و یا مسئولیت پذیر بودن و مثبت اندیشی؟ شما هستید که انتخاب می کنید با کدام عینک به این موضوع نگاه کنید، عینکی که لایه های اولیه شخصیت را هدف گیری می کند برای مثال اینکه فردی مودب باشد و یا نباشد و یا مهربان باشد یا نباشد بذله گو باشد یا نباشد؟ خب کسی که این عینک را می زند و خواستگاران و یا همسر را رصد می کند نسبت به مورد اول جلوتر است ولی مطمئنا این مقدار توجه کافی نیست! تصور کنید شما یک همسر بذله گو داشته باشید ولی فرد مسئولیت پذیری نباشد و هر امری که برای آینده شما و خانواده تان مهم است را با او در میان می گذارید، سعی می کند از آن یک سوژه برای خنده بسازد و عملا از زیر بار مسئولیت شانه خالی کند.

پس می بینیم که توجه به لایه های اولیه شخصیت می تواند جالب باشد ولی اصلا برای اینکه یک هندوانه مطمئن انتخاب کنیم کافی نیست و اما عینک دیگری که به شما امکان می دهد عمق لایه های شخصیتی را شناسایی کنید عینک موفقیت در نگاه به انتخاب همسر است.

خب این عینک را چگونه بسازیم؟ به عبارتی دیگر چه خصوصیاتی از همسر آیندمان را ملاک قرار دهیم که هر چه زمان می گذرد و هرچه مسن تر می شویم احساس کهنگی نکنیم؟ روابطمان از عمق کافی برخوردار باشد و احساس یک رابطه پایدار و امن را داشته باشیم؟

خب با توجه به اینکه این نوشته نباید از حد طولانی تر شود، فهرست وار آن را می گویم:

۱- مسئولیت پذیری

۲- مثبت اندیشی

۳- تمایل به رشد مشخص

۴- داشتن عادت های موثر (برنده- برنده،…..) و…

پیشنهاد می کنم دو کتاب زیر را قبل از هر تصمیمی برای ازدواج مورد مطالعه قرار دهید:

۱- آیا تو همان گم شده ی من هستی؟- تالیف خانم باربارا دی آنجلس

۲- هفت عادت مردمان موثر (موفق)- تالیف استفان کاروی

خلاصه:

ما با سه عینک می توانیم برای انتخاب همسر اقدام کنیم. عینک اول عینک بسیار شیک و توهم زا، با آن عینک وقتی نگاه می کنیم چیزهایی مثل زیبایی، پول و ثروت، اصل و نسب خانوادگی، تحصیلات دانشگاهی! بله تحصیلات دانشگاهی! در فرد مورد علاقمان جستجو کنیم و آنها را باعث خوشبختی خود می بینیم که چیزی جز توهم نیست.

و اما عینک دوم ، می دانیم که باید به شخصیت فرد مورد نظر توجه کنیم ولی به اشتباه لایه های اولیه شخصیت مثل مودب بودن ، بذله گو بودن و امثال آنرا درنظر می گیریم ، البته این خوب است ولی یک شخص مودب یا بذله گو به هیچ وجه شما را خوشبخت نخواهد کرد و در آخر عینک لیزری که به لایه عمیق شخصیت توجه دارد، این همان عینکی است که درست بهره گرفتن از آن شما را خوشخبت می کند و باعث می شود هندوانه دوستی شما شیرین و پرطراوت از کار درآید. وقتی چنین عینکی را به چشم می زنید به دنبال جست و جوی این هستید که چقدر همسر آینده تان مسئولیت پذیر است چقدر انسان مثبت اندیشی است و یا چقدر به رشد شخصی خودش اهمیت می دهد چند کتاب می خواند چند سمینار برای بهبود زندگی خودش شرکت می کند و …

برای اطلاعات کامل تر به کتاب “آیا تو همان گمشده ام هستی؟” مراجعه فرمایید.

جی۵ لاین . کام
نویسنده: مهدی مالکی نژاد

هر سه شنبه، آقای مهدی مالکی نژاد با انتشار متنی به سوالات ارسالی شما پاسخ خواهند داد، جهت ارسال سوالات خود به صفحه “ارسال سوال” مراجعه فرمایید!

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , ,

دیدگاه بگذارید

118 دیدگاه ها در "با چه معیارهایی همسر آینده خود را انتخاب کنیم؟"


مهمان
یکی مثل خودتون
4 ساعت ها 49 دقیقه ها قبل

دوستان عزیز با این معیار هایی که اینجا هستش فک نکنم تا ۱۰ سال دیگه هم بتونین ازدواج کنین.این معیار ها خیلی خوبو مثبت هستش.ولی شما اینو هم در نظر بگیرین که خودتونم آیا اون معیار هارو دارین یا نه؟پس بهترین گزینه اینه که بایکی که منطق خودتون قبول داره آشنا بشین اگه از خلقیات همدیگه راضی بودینو براتون مقبول بود .یک قدم دیگه باهاش برین جلو وزیاد هم انتظار بالاییو از طرف مقابلتون نداشته باشینو یکم روشن بیننانه رفتار کنین

مهمان
سعید
8 ماه ها 16 روز ها قبل

سلام.چند وقته به فکر ازدواج افتادم۲۲ سالمه معلم هستم اقا ما تو فامیل رسمه تا سنت به ۳۰ نرسه زن نگیری و اون های هک که گرفتن رازی نیستن برا همین میترسم اصلا به این موضوع فک کنم چه برسه به مطرح کردن با خانواده پیشنهاد شما چیه؟

مهمان
ندا
1 سال 6 ماه ها قبل

عالی بود..

مهمان
علی ثانی
1 سال 10 ماه ها قبل

با سلام اگه کسی هست که بتون کمکم کن برام پیام بزار.من بد بینم میترسم ازدواج کنم چون فک میکنم با این وسعت رسانه ها لاین وایبرو….ووجود زن تو جامعه زنا به شوهدشون خیانت میکنن.ترس از خیانت ازارم میده.دیگه نمیزار انتخاب کنم

مهمان
ناشناس
1 سال 8 ماه ها قبل

سلام من فکر میکنم یه لحظه در مورد خودت فکر کنى ایا شما از این مسایلى که ناراحتت میکنه استفاده نمیکنى ؟ قرار نیست با دیدن یک چیز بد یا شنیدن جمله اى بد ذات یک نفر عوض بشه حتى میتونه گرفتن درس خوبى از اون موضوع ناراحت کننده اتفاق بیفته دلتو صاف کن زنان ایرانى خیلى پایبند مردشونن و زندکیشونو دوست دارن به خدا توکل کن

مهمان
پيام
1 سال 8 ماه ها قبل

سلام على اقا ازدواج نکن بدبخت نکن خودتو داداشه من

مهمان
منم مثل شما...
1 سال 3 ماه ها قبل

چه کار بچه مردم داری؟ازدواج یه چیز مقدسه.انسانها باید ازدواج کنن.خیلی چیزا رو دوست و خانواده انسان نمیتونه براش فراهم کنه و این تنها همسره که میتونه فراهمش کنه

مهمان
نسیم
1 سال 10 ماه ها قبل

سلام دوستان من ۲ ساله با یکی دوستم و به هم اعتماد کامل داریم و یسال دیگه اگه خدا بخواد عقد میکنیم
من مشکلم آینه که همه چیز زندگیمو بهش گفتم و اون بعضی وقتا اونارو میکوبه تو سرم
مثلا این خیلی به خانواده ش اهمیت میده چون من گفتم عروس مون زیاد به خونمون نمیاد میگه تو عقده ای هستی و سر اینجور مسائل اختلاف داریم خییییییییییلیییییی منطقیه

مهمان
منم مثل شما...
1 سال 3 ماه ها قبل

آبجی گلم شما هم سعی کن به نظراتش و حرفاش احترام بگذاری و سعی کن حرفتو بهش محترمانه و صمیمی بزنی. سعی کن با منطق اون جلو بری. فعلا که هنوز همه چی به طور رسمی صورت نگرفته بهتره همه راز ها و حرفای شخصی و خصوصیتو بهش نزنی که اگر خدایی نکرده این وصلت صورت نگرفت شما کاسه ی چه کنم دستت نگیری و خیالت راحت باشه که ازت آتویی نداره که بخواد باعث شه آیندت خراب شه.بذار راز ها و حرفای خیلی شخصی و خصوصیتو وقتی در دوران عقد به اون طرف هستی بگو.